W Środę Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu – szczególny czas pokuty i nawrócenia. Podczas wieczornych mszy św. zarówno w Jankowicach Wielkich ( o godz. 16.30) jak i w Wierzbniku (o godz.18.00) miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Nasi kapłani - ks. proboszcz Czesław Kocoń i ks. emeryt Alfons Stiller dokonali go po zakończonej mszy św. Ten obrzęd liturgiczny w Środę Popielcową wskazuje na naszą zależność od Boga. Oto kilka myśli na temat Wielkiego Postu. Czterdziestodniowy post przed Wielkanocą znany jest w Kościele już od IV wieku. Środa jako początek Wielkiego Postu weszła ostatecznie do kalendarza w 1570 r. Ten najbardziej dostojny i poważny okres liturgiczny rozpoczyna się więc na 46 dni przed uroczystością Zmartwychwstania. Tradycyjnie do dni postnych nie były wliczane niedziele.