• 16.10.2022
XXII Dzień PapieskiW III niedziela października wspominaliśmy 44 rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II na następcę św. Piotra. Dokładnie 16 października 1978 roku, metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową i przybrał imię Jan Paweł II.

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się drugiego dnia konklawe o godz. 18.18. Św. Jan Paweł II był pierwszym Papieżem z Polski oraz pierwszym spoza Włoch od 455 lat.
Podczas swojej 27-letniej posługi św. Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie.

Papież Polak odbył najwięcej pielgrzymek wśród dotychczasowych Papieży. Ogółem odwiedził 132 kraje. Najwięcej, bo aż 9 razy, pielgrzymował do Polski. W 2005 r. Sejm RP przyjął uchwałę, w której ustanowił 16 października Dniem św. Papieża Jana Pawła II.

Dziękujemy Panu Bogu za pontyfikat Papieża Polaka, a jednocześnie pamiętamy o tym, że możemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w naszych intencjach.

W tym dniu przeżywaliśmy także XII Dzień Papieski. Podczas każdej mszy św. modliliśmy się, abyśmy wielkie dziedzictwo, jakie zostawił nam Jan Paweł II w formie jego nauczanie nie tylko szanowali, ale go poznawali i żyli nim na co dzień. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyła coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych, niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na ten cel zebraliśmy 1002 zł. (Jankowice W. 543,50; Wierzbnik 458,50).