2001-3 - Boże Narodzenie w kolędzieDrukuj

Od kilku lat na przełomie grudnia i stycznia parafia rzymsko – katolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Wierzbniku organizuje coroczny konkurs plastyczny na temat Bożego Narodzenia.

W pierwszym konkursie, w roku 1993 uczestniczyły dwie szkoły podstawowe z terenu parafii. Z biegiem lat szkół przybywało. W tym roku na konkurs napłynęły prace ze szkół podstawowych w Gałążczycach, Gnojnej, Grodkowie, Jankowicach Wielkich, Jędrzejowie, Kopicach i Michałowie oraz z gimnazjum w Grodkowie i Brzegu.

Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Boże Narodzenie w kolędzie”. Celem konkursu była integracja między przedmiotowa – łączenie plastyki z muzyką. Autorzy prac mieli wykonać ilustracje do wybranych, znanych sobie kolęd.

Przygotowane na konkurs prace były bardzo pomysłowe. Często obok walorów estetyczno – plastycznych posiadały głęboki wymiar teologiczny. Na szczególne wyróżnienie w tym zakresie zasługuje praca Agnieszki Krajewskiej – uczennicy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Grodkowie. Autorka wykonała ilustrację do kolędy skomponowanej na zasadzie przeciwieństw: „Bóg się rodzi – moc truchleje” – w skromnym żłóbku, na sianku umieszczona jest księga Pisma Świętego z fragmentem ewangelii św. Jana – „A słowo ciałem się stało i zamieszkało miedzy nami”. Dzisiaj wiele słów w gazetach, książkach i rozmowach wciąż traci na sile, od dawna już nie wyrażają tego, co oznaczają słowa Boga – są zawsze aktualne i jednoznaczne – świadczą o Jego miłości.

Wiele tegorocznych prac było bardzo dobrych. Wybór najlepszych nie był łatwy i jak stwierdziła jedna z nauczycielek zwiedzających wystawę „ z roku na rok coraz trudniej zdobyć wyróżnienie, bo coraz częściej pojawiają się prace bardzo dobre”, a więc konkurencja rośnie.

Od połowy stycznia prace plastyczne są wystawiane w Miejskiej Bibliotece w Grodkowie. Wystawę zwiedzali zarówno uczniowie miejscowych szkół, czytelnicy biblioteki, jak i indywidualni goście zainteresowani twórczością dziecięcą. Jak stwierdziła dyrektor biblioteki, wystawę zwiedziło kilkaset osób, zarówno młodych i dorosłych! Wszyscy wychodzili zachwyceni tymi dziełami artystycznymi.

28 stycznia 2001 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Grodkowie odbyło się spotkanie nagrodzonych uczestników konkursu. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania zorganizowanej wystawy. Wszyscy zwiedzali ją z wielką radością. Na twarzach dzieci można było zauważyć zadowolenie. Ich trud i poświecenie zostały docenione. Po zwiedzeniu dzieci zostały zaproszone do stołu i poczęstowane herbatą i pączkami. W miłej i serdecznej atmosferze organizator konkursu - ks. Czesław Kocoń wręczył wyróżnionym młodym artystom dyplomy i nagrody.

Prace były klasyfikowane w trzech grupach wiekowych. W pierwszej grupie, w klasach I – III nagrodzono kolejno prace: Iwony Łozy z PSP w Grodkowie, Wojciecha Tyńca z PSP w Michałowie i Moniki Bartkiewicz z PSP w Gnojnej. Druga grupa to klasy IV – VI. W tej grupie nagrodzono kolejno prace Mateusza Warzechy z PSP w Kopicach, Aleksandry Błażków z PSP w Gałązczycach oraz Sylwii Zachariasz z PSP w Michałowie. Trzecia kategoria to klasy I i II gimnazjum. Pierwsze miejsce zajęła wspomniana wcześniej praca Agnieszki Krajewskiej – uczennicy Gimnazjum nr 1 w Grodkowie. Kolejne nagrody otrzymali kolejno Damian Dziuk z Gimnazjum w Jędrzejowie oraz Artur Socha również z Gimnazjum w Jędrzejowie. Ponadto wiele prac zostało nagrodzonych wyróżnieniami.

Spotkanie pełne ciepła i serdeczności zakończyła dyrektor Miejskiej Publicznej Biblioteki w Grodkowie pani Alicja Biesaga wręczając wszystkim uczestnikom rysunki zabytkowych miejsc ziemi grodkowskiej.
Maksymilian Maria

rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny