Wspólnota Św. MichałaDrukujOd samego początku mojej posługi duszpasterskiej w parafii p/w św. Michała Archanioła w Wierzbniku zastanawiałem się w jaki sposób wyakcentować głównego patrona Parafii. Czynię to w różny sposób.

W tym celu w 1992 r. rozpocząłem wydawać parafialne czasopismo „Zwiastun”, które jest poświęcone naszemu patronowi. Tego samego roku na użytek czuwań maryjnych z okazji I soboty miesiąca powstaje z mojej inicjatywy śpiewnik zatytułowany jego wezwaniem” Któż jak Bóg”. Część zawartych w nim modlitw i pieśni jest poświęconych św. Michałowi Archaniołowi. Kolejnym elementem kultu św. Michała Archanioła są nabożeństwa ku jego czci. Czasami tymi nabożeństwami rozpoczynamy nocne czuwania. Nieraz w niedzielę śpiewamy nieszpory ku jego czci lub odmawiamy koronkę anielską.

Potem postanowiłem wprowadzić rekolekcje przed odpustem św. Michała, które pomogłyby nam lepiej uczcić naszego patrona. Co roku rekolekcje odpustowe poprzedza Nowenna do św. Michała Arch. Kolejną inicjatywą manifestacji i podkreślenia roli św. Michała w życiu naszej Parafii są zorganizowane rodzinne Pikniki św. Michała Archanioła.

To wszystko doprowadziło do powstania 23 stycznia 2011 roku wspólnoty św. Michała Archanioła. W dniu jej powołania O. Henryk Kałuża mówił, że mamy być rycerzami św. Michała Arch. Natomiast rycerz św. Michała Archanioła – mówił o. Kałuża to taki człowiek, który nieustannie nosi w sercu zawołanie „Któż jak Bóg”? Chodzi mu o odkrywanie Boga, bycie jego apostołem, wolnym od lęku, który udaje się pokonać mocą Bożą: dzięki modlitwie, postom, ofiarom.

Wspólnota Rycerstwa św. Michała Archanioła przyciąga ludzi gotowych swoim sercem wypełnionym miłością Bożą, służyć innym, modlić się za tych, których atakują złe duchy… W tym celu członkowie postanawiają wspólnie modlić się każdego dnia modlitwą do św. Michała Archanioła, którą otrzymaliśmy z chwilą wpisu.

Postanawiamy także w miarę możliwości w każdy I piątek lub w jego okolicach przystąpić do spowiedzi św. oraz przyjąć Komunię św. w tych samych intencjach. Modlitwą i łaską sakramentalną zabezpieczamy siebie i innych przed złem. W ten sposób chcemy otoczyć dobrem modlitwy szczególnie tych naszych bliskich, którzy są narażeni na zło lub też już znajdują się pod wpływem jego działania. Każdy z członków stara się pracować nad sobą, zaś swoją modlitwą i miłością pragnie otaczać tych, którzy potrzebują pomocy duchowej.

Zjednoczeni w Komunii z Bogiem oraz we wspólnocie wiemy, że możemy wszystko. Bóg będzie nam pełnią wszelkich naszych potrzeb i błogosławieństwem w budowaniu dobra w naszych rodzinach oraz we wspólnocie parafialnej.

Jedną z form doskonalenia siebie jako rycerza św. Michała Archanioła będą nasze co miesięczne spotkanie 29 dnia każdego miesiąca. Ponadto będzie także możliwość corocznego wyjazdu na zamknięte rekolekcje do Nysy. Czas ten jest potrzebny do przemyślenia swego życia duchowego oraz umocnienia więzi z członkami innych wspólnot, które powstały na terenie diecezji opolskiej.

Niech św. Michał Archanioł, Boży Posłaniec, prowadzi nas, wspiera i dodaje sił w walce ze złem. Niech nam wyprasza moc Ducha Świętego, abyśmy w Jego świetle mogli trwać przy Jezusie Chrystusie na drodze do Domu Ojca, gdzie mieszkań jest wiele. Niech Bóg w Trójcy Jedyny będzie zawsze naszym celem i wartością największą, zaś inni ludzie niech będą naszą troską miłości, aby doszli do bram zbawienia w królestwie Boga i Pana naszego.

ks. Czesław Kocoń - proboszcz


POŚWIĘCENIE SIĘ ŚW. MICHAŁOWI ARCHANIOŁOWI


O wielki Książę Niebieski, najwierniejszy Stróżu Kościoła, święty Michale Archaniele, oto ja, chociaż bardzo niegodny Twego oblicza, jednak ufny w Twą dobroć, powodowany potężnym wpływem Twoich modlitw i licznymi Twymi dobrodziejstwami, staję przed Tobą w towarzystwie mego Anioła Stróża i w obecności wszystkich Aniołów Niebieskich, których biorę za świadków mego nabożeństwa ku Tobie.

Ciebie dziś obieram za swego szczególnego obrońcę i orędownika. Postanawiam sobie mocno czcić Cię zawsze i usilnie szerzyć Twoją cześć. Bądź moją mocą przez całe życie, abym nigdy nie obraził Pana Boga myślą, słowem lub uczynkiem. Broń mnie przeciw wszelkim pokusom szatańskim, głównie przeciw tym, które atakują wiarę i czystość, a w godzinę śmierci uproś pokój mej duszy i zaprowadź do ojczyzny wiecznej. Amen

MODLITWA PORANNA


Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

PROŚBA O POKORĘ


Święty Michale Archaniele, pogromco szatana, ducha pychy, pomóż mi zwalczyć mój egoizm, który nie chce poddać się Bogu i Jego świętej woli. Wstawiaj się za mną do Pana, abym zachwycony Bogiem wołał do Niego w każdej chwili mego życia: Któż jak Bóg! Amen.

EGZORCYZM PROSTY PORANNY


W imię Boga w Trójcy Jedynego, w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego, uciekajcie złe duchy z tego miejsca, nie patrzcie, nie słuchajcie, nie niszczcie i nie wprowadzajcie zamieszania do naszej pracy i naszych planów, które poddajemy zbawczemu projektowi Boga. Nasz Bóg jest waszym Panem i rozkazuje wam: oddalcie się i nie wracajcie więcej tutaj. Amen.

Boże, Najwyższy nasz Panie, Twoją Boską mocą uczyń nas niewidzialnymi dla naszych wrogów!

Święty Michale Archaniele, który wraz z Aniołami zwyciężyłeś szatana w niebie, dopomóż nam zwyciężyć go na ziemi.

PRZYRZECZENIE


Chryste, Zbawco mój i Królu, oddaję się Tobie całkowicie i pragnę wytrwale szerzyć Twoje Królestwo pod opieką Twej Niepokalanej Matki i św. Michała Archanioła, nieustraszonego szermierza czci Bożej, a mojego wodza. Amen

MODLITWA DO ŚWIĘTEGO MICHAŁA


Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny