WEZWANI DO ŚWIĘTOŚCIDrukuj

Domyślam się, że czytając w tytule słowa „Bądź święty” uśmiechnąłeś się albo może stanąłeś przed lustrem i żartobliwie usiłowałeś przedstawić siebie jako świętego, składając ręce jak do modlitwy i wznosząc oczy do góry.

Ja, święty?! To chyba jakiś żart – zawołasz. Zastanów się jednak nad tym, co w liście do chrześcijan mieszkających w Filippi (Macedonia), napisał św. Paweł: Paweł i Tymoteusz, słudzy Chrystusa Jezusa, do wszystkich świętych w Chrystusie Jezusie, którzy są w Filippi (Flp 1, 1). Podobnych słów użył na zakończenie listu, załączając pozdrowienie od chrześcijan, mieszkańców Rzymu: Pozdrawiają was wszyscy święci, zwłaszcza z domu Cezara (Flp 4, 21-22).

Święty Paweł nazywa chrześcijan świętymi. Dlaczego więc papież uroczyście zalicza w poczet świętych tylko niektórych spośród chrześcijan i to po długim procesie kanonizacyjnym? Kanonizacja, czyli uroczyste ogłoszenie kogoś świętym, została zastrzeżona dla najwyższej władzy w Kościele przez papieża Aleksandra III (1159-1181) w roku 1171. Później papieże Urban VIII (1623-1644) i Benedykt XIV (1740-1758) ustalili dokładny przebieg procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. W tych procesach chodzi o ukazanie pewnych chrześcijan jako wzorów do naśladowania albo o ukazanie ich wielkiego wkładu w działalność Kościoła. Jednak nie tylko osoby kanonizowane są świętymi. Mamy miliony świętych, do których możemy się modlić, prosząc ich o wstawiennictwo u Boga. Kościół przypomina o tym l listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych.

Co robić, żeby stać się świętym, to znaczy miłym Bogu? Człowiek nie może dokonać tego własnymi siłami. Uświęcić człowieka może jedynie Duch Święty, którego wysłużył nam Jezus Chrystus, Sprawca naszego zbawienia. Warunkiem przyjęcia Ducha Świętego jest ułożenie swojego życia według wskazań samego Boga, o czym w sposób nieomylny poucza nas Kościół święty. Jeśli więc słuchasz Kościoła, jeśli żyjesz według woli Bożej, to otrzymujesz Ducha Świętego, który cię uświęca. Co więcej, stajesz się świątynią Ducha Świętego, który w tobie mieszka.

Tak jest, ty jesteś dla Ducha Świętego świątynią. Mówi o tym wyraźnie św. Paweł w liście do Koryntian: Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście (1 Kor 3, 16-17).

Zwiastun, Rzymsko-Kat. Parafii
Wierzbnik, 27.10.2013, rok 22 nr 20 s. 5

rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny