deutsch polski
Nawigacja
Artykuły » Cudowne historie - "Dzieci Pana Boga" » MAŁA TERESA - CHCĘ IŚĆ DO NIEBA
MAŁA TERESA - CHCĘ IŚĆ DO NIEBA
Napisane przez 23.10.2015 - 648 czytań - printer
Święta Teresa z Avila, doktor Kościoła, doświadczona mistyczka, stateczna nauczycielka dążenia do wewnętrznej, chrześcijańskiej doskonałości, reformatorka życia zakonnego ... O takiej Teresie od Jezusa można najczęściej usłyszeć. Jednak i ona była kiedyś małą dziewczynką. Przygody małej Tereski o gorącym sercu i temperamencie wydają się być równie interesujące.

Oto Tereska ma siedem lat. Wraz ze swoim młodszym bratem Rodrigiem rozczytują się w żywotach świętych męczenników. Poruszona wyobraźnia dziewczynki sprawia, że w tajemnicy wraz ze swoim bratem postanawia wyruszyć w podróż i zginąć śmiercią męczeńską z rąk Maurów, wyznawców islamu walczących z chrześcijanami. Zabierają ze sobą niezbędne w drodze rzeczy oraz jedzenie i opuszczają potajemnie dom. Udaje im się wydostać za bramę miasta otoczonego wysokim, masywnym murem. Jednak w tym samym czasie do Avila przybywa ich wuj. Dostrzegłszy dzieci wśród podróżnych, zawraca je stanowczo z drogi. Kiedy wszyscy znajdują się już w domu, zdenerwowani i przejęci rodzice zastanawiają się wspólnie, skąd w tak małym umyśle tak szalone pomysły, i postanawiają lepiej pilnować i obserwować swoje dzieci.

Jednak to jeszcze nie koniec szalonych pomysłów rodzeństwa. Nie mogąc opuszczać domu, budują w ogrodzie dwie dziecięce pustelnie, aby zostać świętymi samotnikami i pokutnikami. Jednak ta przygoda nie trwa długo, a dziecięce budowle rozpadają się pod wpływem wiatru.
Gdy Teresa ma 12 lat, umiera jej mama. To najtrudniejszy czas w życiu dziewczynki. Tak bardzo brakuje jej matczynego ciepła i mądrości. Z ufnością modli się do Maryi, aby Ta stała się dla niej mama. Potem przyzna, że czuła Jej matczyną obecność przez całe życie.

Młodzieńcza wiara oparta na emocjach i porywach serca zostaje poddana kolejnej próbie. Zamiłowanie do przygodowych rycerskich romansów staje się dla Teresy problemem. Jako nastolatka jest urodziwą i atrakcyjną dziewczyną. Chce się podobać chłopcom. Całe dnie spędza przed lustrem, podziwiając swoją urodę. Zbytnią uwagę przywiązuje do strojów i wyglądu. Takie życie sprawia jej przyjemność. Religijność i modlitwa schodzą na dalszy plan. W końcu zabawa i pogaduszki w gronie znajomych są o wiele ciekawsze od nudnej modlitwy.

Dostrzega to tata Teresy i wysyła ją na naukę do klasztoru Augustianek w Avila. Szesnastoletnia dziewczyna przeżywa kolejną przemianę. Znajdując wielkie upodobanie w ciszy i kontemplacji klasztornego życia, postanawia zostać mniszką.

Przed nią jeszcze wiele niezwykłych wydarzeń, w tym poważna choroba i cudowne wyleczenie. Jeszcze i w zakonie osłabnie jej religijny zapał. Jednak dusza wybrana przez Jezusa do zadań specjalnych odnajduje w końcu wyznaczoną sobie drogę do świętości, która inspiruje do dzisiaj wielu szukających bliskiego kontaktu z Bogiem oraz pragnących uporządkować i zmienić swoje życie.

Za: www.pch24.pllzycie-swietej-teresy-z-avila,6659,i.html;
www.brewiarz.pllczytelllialswiCCillO_15a.php3;
M. Krzyszkowski, „Dzieci Pana Boga” wyd. Rafel, rok 2015 str. 52 - 54

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2019                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2019