4 stycznia 2015 - II NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU

Nabożeństwo popołudniowe o godz. 15.00

Kolekta dzisiejszej niedzieli po Narodzeniu Pańskim – na Seminarium i instytucje diecezjalne.

We wtorek Uroczystość Objawienia Pańskiego. Kolekta na misje. Błogosławieństwo wody, kadzidła i kredy.

W tym dniu po sumie zostaną rozesłani kolędnicy, którzy już tradycyjnie odwiedzą nasze domy i mieszkania z dobrą nowiną o Bożym Narodzeniu. Przy okazji kolędowania będziemy zbierali ofiary na rzecz sierocińca w Betlejem. Nie tylko Bazylika Narodzenia Pańskiego upamiętnia w Betlejem historię małego Jezusa, dla którego nie było miejsca w gospodzie. W tym właśnie mieście znajduje się również jedyny w całej Palestynie sierociniec dla dzieci. Prowadzą go siostry elżbietanki. Pamiętajmy, że wspierając ten sierociniec otwieramy nasze serca dla Jezusa, któremu ongiś nie otwarto ludzkich serc. Oby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

Orszak Trzech Króli odbędzie się 6 stycznia na terenie naszej diecezji: w Opolu, w Nysie i Raciborzu. Orszak „nyski” rozpocznie się na Rynku Solnym w Nysie o godz. 15.00 i przejdzie na plac przed Bazyliką. Na placu wspólne kolędowanie z lokalnymi zespołami oraz możliwość zrobienia zdjęcia z prawdziwym wielbłądem.

W przyszłą niedzielę 11 stycznia Święto Chrztu Pańskiego. W kościele Seminaryjnym w Opolu zjazd rodzin adopcyjnych.

W przyszłą niedzielę proszę o przyniesienie ze sobą świec. Podczas Uroczystości Chrztu Pańskiego odnowimy nasze przyrzeczenia chrztu.

11 stycznia 2015 NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Dzisiaj nabożeństwa popołudniowego nie będzie. Zamiast nabożeństwa o godz. 16.00 w kościele parafialnym w Wierzbniku jasełka kolędowe przygotowane przez dzieci z Wierzbnika.

Dzisiejszym Świętem Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Od jutra rozpoczyna się w liturgii okres zwykły. Pierwsza jego część zakończy się 18 lutego przed Środą Popielcową. W okresie zwykłym nie obchodzi się żadnej szczegółowej tajemnicy Chrystusa, lecz wspomina się misterium naszego Zbawiciela w jego pełni.

W najbliższą sobotę 17 stycznia będzie obchodzony Dzień Judaizmu i wspomnienie św. Antoniego, opata.

W dniach od 18 do 25 stycznia trwać będzie Tydzień Powszechniej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

W ramach dziecięcego kolędowania zebraliśmy na rzecz sierocińca „Domu Pokoju” w Betelejem: 2.740,70 w Jankowicach Wielkich 1593,90 i w Wierzbniku 1146,80.

W przyszłą niedzielę w Wierzbniku w kościele parafialnym o godz. 17.00 V wieczór kolęd. Koncert poprowadzą artyści ze sceny Opery Gliwickiej.

Opłatek parafialny 31 stycznia. Koszt od pary 70 zł.

18 stycznia 2015 II NIEDZIELA ZWYKŁA

Jezus pyta się w dzisiejszej Ewangelii: „Czego szukacie?”. To pytanie warto usłyszeć jako skierowane do każdego i każdej z nas. Abyśmy wychodząc z kościoła po Mszy św., mogli powiedzieć jak Andrzej w czytanym dziś fragmencie Ewangelii: „Znaleźliśmy Mesjasza”. Rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Módlmy się, aby chrześcijanie dążyli do jedności i pojednania i byli świadkami wiary w Jezusa.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jest on obchodzony w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a więc 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. W tym roku obchodzony będzie pod hasłem: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi" (Ps 32, 5)

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Dzisiaj zamiast nabożeństwa odbędzie się V wieczór kolęd. Koncert poprowadzą artyści Opery Gliwickiej. Serdecznie zapraszam. Po koncercie wymiana tajemnic różańcowych. Po koncercie wymiana tajemnic Różańcowych

W Gościu Niedzielnym pasjonujący film o świętej Teresie z Avila, którego nie zobaczymy w telewizji ani w kinie. Dzisiaj płyta z pierwszymi czterema odcinkami serialu, za dwa tygodnie cztery kolejne odcinki. Nowa cena Gościa Niedzielnego – 5 zł.

W dniach 18-25 stycznia obchodzić będziemy kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa: „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«”

Obchody liturgiczne tygodnia:
poniedziałek – wsp. św. Józefa Sebastiana Pelczara, bpa
środa – wsp. św. Agnieszki, dz. i męcz.
sobota – wsp. św. Franciszka Salezego, bpa i dK.

W środę Dzień Babci, a w czwartek Dzień Dziadka.

Podczas ferii zimowych nie będzie mszy szkolnej. Mimo tej sytuacji zapraszam dzieci na mszę św. w piątek.

W tym roku opuszcza się liturgiczny obchód święta Nawrócenia św. Pawła, które przypada w przyszłą niedzielę (25 stycznia).

W przyszłą niedzielę (25 stycznia) Dzień Chorych na Trąd.

W imieniu zespołu redakcyjnego naszej diecezjalnej rozgłośni Radia Doxa, zwracamy się z prośbą o dodawanie na końcu ogłoszeń parafialnych lub/i wydruk w gazetce parafialnej krótkiej informacji o ofercie programowej Radia. Propozycja na najbliższą niedzielę: W Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan temat ten znajdzie swe miejsce również w diecezjalnym Radiu Doxa. Wśród audycji, w których będzie można usłyszeć więcej informacji i relacje z obchodów Tygodnia, będzie "Puls regionu", na który zapraszamy od poniedziałku do piątku o 18:35. Radia Doxa można słuchać na 107,9 FM, a także na 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), 87,8 FM (Racibórz) oraz w Internecie na www.doxa.fm.

25 stycznia 2015 III NIEDZIELA ZWYKŁA

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – ileż razy w swoim życiu słyszeliśmy to zdanie? A jednak to wezwanie Jezusa do nawrócenia i zapewnienie, że „czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże”, pozostaje nadal aktualne. Pan Jezus mówi dzisiaj do każdego i każdej z nas: „Pójdź za mną”. Warto się wsłuchać w Jego słowa i odpowiedzieć swoim życiem na nie, bo pójście za Jezusem to podążanie najlepszą drogą.

Nabożeństwo popołudniowe dzisiaj o godz.15.00. Modlimy się o jedność chrześcijan.

W liturgii tygodnia obchodzimy:
- w poniedziałek – wspomnienie św. biskupów Tymoteusza i Tytusa,
- w środę – świętego Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła,
- w sobotę – świętego Jana Bosko, prezbitera.

W czwartek nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła

Za tydzień w sobotę parafialny opłatek połączony z zabawą karnawałową. Rozpoczęcie o godz. 19.00

Za tydzień w sobotę 31 stycznia w kościele WMSD w Opolu obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Rozpoczęcie o godz. 16.00.

W przyszłą niedzielę zwykłą, 1 lutego, kolekta na potrzeby Diecezji i Seminarium.

Chciałbym zorganizować wyjazd dzieci do kina – do Opola na bajkę: Dzwoneczek i bestia z Nibylandii. Jelonka, beztroska i utalentowana wróżka świata zwierząt, wierzy, że wróżek nie należy osądzać po pozorach, a zwierząt po ich kłach. Dlatego też, nie zważając na nic, zaprzyjaźnia się z nieznaną nikomu ogromną bestią i decyduje się sprowadzić ją do Przystani Elfów. Film ukazuje prawdziwą przyjaźń, i walkę o przyjaciela. Przesłanie filmu to prawda o przyjaźni i o jej wartościach. Myślę, że ta bajka może mieć wymiar pouczający zachęcając do prawdziwej przyjaźni. Koszt przejazdu zostałyby sfinansowany przeze mnie. Dzieci opłaciłyby tylko sobie bilet.

W tym tygodniu kościół sprzątają:
- Bielan
- Jankowska
- Czechowicz
- Sałbut