1 marca 2015 II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

II Niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Ad gentes. W tym dniu modlimy się za dzieło misyjne Kościoła oraz wspieramy to dzieło przez zbiórkę do puszek organizowaną przed kościołem.

Nabożeństwo Gorzkich Żali:
- w Jankowicach Wielkich o godz. 14.00
- w Wierzbniku o godz. 15.00, po Gorzkich Żalach wymiana tajemnic różańcowych.

W środę święto św. Kazimierza Królewicza

W tym tygodniu przypada I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca.

W piątek msza św. szkolna i nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Od IV Niedzieli Wielkiego Postu rozpoczynamy rekolekcje wiekopostne, które wygłosi ks. Andrzej Grondowski pracujący na Syberii.

Nauki przedmałżeńskie odbędą się w dniach od  7 – 13 marca  o godz. 19.00 w domu parafialnym w Grodkowie.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zapraszają na rozpoczęty już kolejny cykl Wielkopostnych Wykładów Otwartych, które odbywać się będą w kolejne soboty Wielkiego Postu o godz. 17.00 w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego przy Placu Kopernika 11. Tegoroczny temat cyklu brzmi: Wiara a zdrowie. W najbliższą sobotę 28 lutego wykład nt.: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Teologia ludzkiej cielesności i zdrowia wygłosi bp Andrzej Czaja. Organizatorzy szczególnie polecają również osobę i wykład prof. Jerzego Jabłeckiego (14 marca), światowej sławy chirurga, który dokonał pierwszego przeszczepu ręki w Polsce.

W niedzielę, 8 marca, w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym odbędzie się dzień skupienia dla członków wszystkich grup modlących się w intencji kapłanów. Rozpoczęcie spotkania zaplanowano o 15.00. W planie skupienia: Gorzkie Żale, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencja, Eucharystia. Dzień skupienia poprowadzi ks. Janusz Iwańczuk.

Międzydiecezjalna Komisja Liturgiczna organizuje kurs liturgiczny dla operatorów sprzętu audiowizualnego w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym w Opolu (ul. Kominka 1A) w następujące soboty: 7, 14 i 21 marca 2015 r. Rozpoczęcie o godz. 10.00, zakończenie ok. 15.00. Zgłoszenia należy kierować na adres Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu; ul. Książąt Opolskich 19, 45-952 Opole; tel. 77 44 32 130, e-mail: wd@diecezja.opole.pl Na pierwsze spotkanie należy przedłożyć pismo rekomendujące proboszcza parafii oraz dwie fotografie (legitymacyjne).

Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, zaprasza na rekolekcje dla maturzystów. W tym roku rekolekcje odbędą się w dniach 13-15 marca (przyjazd w piątek od 15.00 do 16.30, zakończenie w niedzielę ok. 13.00). Rekolekcjom, które poprowadzi ks. Jerzy Krawczyk, ojciec duchowny seminarium, przyświecać będzie hasło: „Na Twoje słowo zarzucę sieci” (Łk 5,1-11). Serdecznie zapraszamy młodzież męską, zwłaszcza tegorocznych maturzystów, studentów i osoby starsze, które chcą rozpoznać swoje powołanie.

Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza w Niedzielę Palmową na godzinę 14.00 do Katedry Opolskiej osoby żyjące w związku niesakramentalnym na wspólne nabożeństwo pokutne. Będzie to okazja, aby przełamać się słowem Pańskim, razem pomodlić się i otrzymać szczególne błogosławieństwo na trudne trwanie w jedności z Bogiem.

Diecezjalne Radio Doxa poleca w każdy niedzielny poranek magazyn "Księga" - audycję o Słowie Bożym prowadzoną przez ks. Piotra Pawlukiewicza i Pawła Kęskę. Zachęcamy do tego, by dołączyć do grona wiernych słuchaczy "Księgi" oraz Radia Doxa! "Księga" w niedzielne poranki o 8:15.
Przypominamy, że Radia Doxa można słuchać na częstotliwości 107,9 FM, a także dodatkowo na 87,8 FM (Racibórz), 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), a także na www.doxa.fm.

Kościół w Wierzbniku sprzątają rodziny:
Markiewicz
Kaletnik
Starzak
Antoniewicz

8 marca 2015 III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Dzisiaj Dzień Kobiet. Zapraszam kobiety na mszę św. w ich intencji - w Jankowicach W. o godz. 09.45; a w Wierzbniku o godz. 11.00.

Gorzkie Żale: w Jankowicach Wielkich o godz. 14.00, a w Wierzbniku o godz. 15.00.

Gorzkie Żale to niezwykle piękne nabożeństwo. Są źródłem głębokich przeżyć, tego co stanowi istotę naszej wiary. Nie zapominajmy o Gorzkich Żalach, nie pozbawiajmy się zbyt łatwo serdecznych przeżyć, do których przecież wśród dziczejącej codzienności, coraz mniej mamy okazji.

W piątek msza św. szkolna oraz Droga Krzyżowa.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zapraszają na rozpoczęty już kolejny cykl Wielkopostnych Wykładów Otwartych, które odbywać się będą w kolejne soboty Wielkiego Postu o godz. 17.00 w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego przy Placu Kopernika 11. Tegoroczny temat cyklu brzmi: Wiara a zdrowie. W najbliższą sobotę 7 marca wygłoszone zostaną następujące wykłady: Co to właściwie znaczy zdrowy styl życia? – dr n. med. Lucyna Sochocka oraz Czy ludzie religijni są zdrowsi? – ks. dr hab. Marcin Worbs, prof. UO. Organizatorzy szczególnie polecają również osobę i wykład prof. Jerzego Jabłeckiego (14 marca), światowej sławy chirurga, który dokonał pierwszego przeszczepu ręki w Polsce.

Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, zaprasza na rekolekcje dla maturzystów. W tym roku rekolekcje odbędą się w dniach 13-15 marca (przyjazd w piątek od 15.00 do 16.30, zakończenie w niedzielę ok. 13.00). Rekolekcjom, które poprowadzi ks. Jerzy Krawczyk, ojciec duchowny seminarium, przyświecać będzie hasło: „Na Twoje słowo zarzucę sieci” (Łk 5,1-11). Serdecznie zapraszamy młodzież męską, zwłaszcza tegorocznych maturzystów, studentów i osoby starsze, które chcą rozpoznać swoje powołanie. Młodzieży gimnazjalnej nie przyjmujemy. Szczegółowe informacje na stronie www.wsd.opole.pl  Zapisy także przez Internet  do 7 marca.

Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne w Nysie zaprasza uczniów klas VI szkoły podstawowej oraz uczniów klas III gimnazjum na Dzień Otwartych Drzwi Szkoły,  który odbędzie się 21 marca 2015 r. (sobota) w godz. 10.00 – 13.00.

W IV niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które wygłosi nam ks. Andrzej Grondowski proboszcz parafii św. Jana w Norylsku na dalekiej Syberii.

Przyjmijcie błogosławieństwo Boga Wszechmocnego, bo tylko od Niego pochodzi zbawienie i tylko On daje światło, które opromienia ciemności naszego życia.

15 marca 2015 V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Wkraczamy już w czwarty tydzień Wielkiego Postu. Jak ten czas przeżywamy? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że ma to być czas naszego nawrócenia? Czy podjęliśmy decyzję o odbyciu dobrej spowiedzi?

Czas Wielkiego Postu to okres, w którym w sposób szczególny winniśmy zauważyć wokół siebie ludzi potrzebujących naszej pomocy. W swoim orędziu na Wielki Post w roku 1991 Święty Jan Paweł II pisał: „ W tym czasie Wielkiego Postu zwracamy się jeszcze raz ku Bogu bogatemu w miłosierdzie, który jest źródłem wszelkiego dobra i prosimy Go, aby wyleczył nas z egoizmu i dał nam nowe serce i nowego ducha. Wielki Post i następujący po nim okres wielkanocny uświadamiają nam fakt całkowitego utożsamienia się naszego Pana Jezusa Chrystusa z ubogimi….. On nas wzywa, abyśmy Go dostrzegali w ciele ubogich”.

Od dzisiaj rozpoczynamy nasze rekolekcje parafialne: "POKOCHAĆ NA NOWO BOGA, SIEBIE I ŚWIAT", które poprowadzi ks. Andrzej Grondowski.

W czwartek 19 marca przypada Uroczystość św. Józefa

W piątek msza św. szkolna. Droga Krzyżowa.

W przyszłą V niedzielę Wielkiego Postu, 22 marca – kolekta na budowę obiektów diecezjalnych i konserwację zabytków kościelnych.

Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza w Niedzielę Palmową na godzinę 14.00 do Katedry Opolskiej osoby żyjące w związku niesakramentalnym na wspólne nabożeństwo pokutne. Będzie to okazja, aby przełamać się słowem Pańskim, razem pomodlić się i otrzymać szczególne błogosławieństwo na trudne trwanie w jedności z Bogiem.

Rekolekcje trzeźwiościowe. Diecezjalny duszpasterz trzeźwości zaprasza osoby zmagające się z nałogami, a także rodziny cierpiące z powodu uzależnień na rekolekcje zatytułowane „Od cierpienia do trzeźwości”, które odbędą się w dniach 26-28 marca w kościele Ducha Świętego w Winowie. Rozpoczęcie o godz. 18.00. Rekolekcje poprowadzi ks. Marcin Marsollek.

Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne w Nysie zaprasza uczniów klas VI szkoły podstawowej oraz uczniów klas III gimnazjum na Dzień Otwartych Drzwi Szkoły,  który odbędzie się 21 marca 2015 r. (sobota) w godz. 10.00 – 13.00.

Zachęcamy do słuchania diecezjalnego Radia Doxa. Wśród propozycji, które chcielibyśmy polecić, jest audycja "Z wiarą szukam". To codzienne, krótkie rozmowy, do których zapraszamy jednego z księży naszej diecezji. W najbliższym tygodniu gościem Dominiki Gorgosz będzie ks. Mateusz Buczma. Jednym z tematów, które poruszymy będzie problem braku szacunku dla osób starszych, bo tam, gdzie nie ma szacunku dla starszych, tam nie ma przyszłości dla młodych. Audycja "Z wiarą szukam" od poniedziałku do piątku o 10:15. Przypominamy, że Radia Doxa można słuchać na częstotliwości 107,9 FM, a także dodatkowo na 87,8 FM (Racibórz), 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), a także na www.doxa.fm.

Bóg jest miłosierny Ojcem wobec każdego z nas. W pełnieniu uczynków miłosierdzia starajmy się naśladować naszego Ojca. Niech w tym wspiera nas Jego moc, której udziela nam teraz w swoim błogosławieństwie

22 marca 2015 V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Czas Wielkiego Postu powoli dobiega końca. Jak ten czas przeżyłem? Czy pomyślałem o pojednaniu się z Bogiem w sakramencie pokuty? Czy chociaż raz uczestniczyłem w nabożeństwach wielkopostnych, Gorzkich Żali.

Liturgia dzisiejszej niedzieli, już piątej w okresie Wielkiego Postu, wprowadza nas w ostatni etap świętego czasu Męki Pańskiej. Najbliższe dni i ich bogata liturgia umożliwia nam przeżywanie w sposób pogłębiony tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa.

Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na budowę obiektów diecezjalnych i konserwację zabytków kościelnych.

Dzisiaj nabożeństwo Gorzkich Żali: w Jankowicach W. o godz. 14.00, a w Wierzbniku o godz. 15.00.

W piątek msza św. szkolna. Droga krzyżowa.

W sobotę przed Niedzielą Palmową spotkanie młodzieży w rejonach diecezji. Uczestnicy przynoszą gałązki palmowe.

W niedzielę Palmową błogosławieństwo palm. Na sumie w Wierzbniku procesja z palmami.

Przed każdą mszą św. możliwość zakupienie palm za 5 zł.

W przyszłą niedzielę II kolekta na pokrycie kosztów chodnika przeznaczona na remont dachu.

Spowiedź przed świąteczna we wtorek w Wielkim Tygodniu: w Jankowicach o godz. 16.00, a w Wierzbniku o godz. 17.30.

Rekolekcje trzeźwościowe. Diecezjalny duszpasterz trzeźwości zaprasza osoby zmagające się z nałogami, a także rodziny cierpiące z powodu uzależnień na rekolekcje zatytułowane „Od cierpienia do trzeźwości”, które odbędą się w dniach 26-28 marca w kościele Ducha Świętego w Winowie. Rozpoczęcie o godz. 18.00. Rekolekcje poprowadzi ks. Marcin Marsollek.

Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza w Niedzielę Palmową na godzinę 14.00 do Katedry Opolskiej osoby żyjące w związku niesakramentalnym na wspólne nabożeństwo pokutne. Będzie to okazja, aby przełamać się słowem Pańskim, razem pomodlić się i otrzymać szczególne błogosławieństwo na trudne trwanie w jedności z Bogiem.

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza na Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Opolskiej na Jasną Górę; Termin: środa 8 kwietnia 2015. Program: g. 11.00 Droga Światła na Wałach Jasnogórskich (zbiórka pod I stacją drogi krzyżowej); g. 13.00 Msza św. w intencji maturzystów w Kaplicy Jasnogórskiej; g.14.30 Zakończenie pielgrzymki. Zgłoszenia grup prosimy kierować do 31 marca 2015 na adres: mlodzi.opole@gmail.com lub smsem na nr 600 478 393 (proszę podać nazwę szkoły i liczbę pielgrzymów).

Diecezjalne Radio Doxa świętuje swoje dwudziestolecie. Z tej okazji, w dniach od 3 do 9 maja, zapraszamy na wyjątkowy wyjazd do Katynia i Smoleńska. Odwiedź z nami miejsca ważne dla historii Polski. Zapraszają biuro podróży Raytan Tour oraz Radio Doxa. Zapisy w sekretariacie radia. Szczegóły programu na www.doxa.fm i pod numerem tel. 77 45 66 700.

29 marca 2015 NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

Czas Wielkiego Postu dobiega końca. Jak ten czas przeżyłem? Czy pomyślałem o pojednaniu z Bogiem w sakramencie pokuty? Czy chociaż jeden raz uczestniczyłem w nabożeństwach wielkopostnych: Drodze Krzyżowej czy Gorzkich Żalach? Jak wypełniłem postanowienia wielkopostne?

Dzisiejszą niedzielą – Niedzielą Palmową Męki Pańskiej – rozpoczynamy przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Przeżyjmy go tak, jak powinien przeżywać go człowiek wierzący – godnie, po chrześcijańsku.

Liturgia Wielkiego Poniedziałku, Wtorku i Środy, ukazuje nam Chrystusa – cierpiącego sługę, który dobrowolnie składa w ofierze swoje życie, aby wejść razem z nami do chwały Ojca. Natomiast najważniejsze dni tego tygodnia to: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Te dni nazywamy Triduum Paschalnym, są największym świętem kościelnym i stanowią szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, punktem kulminacyjnym jest obchód Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, a kończą się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

W te dni przyjdźmy do naszych kościołów na wspólnotowe przeżywanie pięknej, bogatej i jakże wymownej liturgii.

Spowiedź św. we wtorek:
Jankowice Wielkie godz. 16.00
Wierzbnik – godz.17.30

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek - w Wierzbniku o godz. 18.00. Po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy. Porządek adoracji:

- po mszy św. I Róża oraz ogół wiernych i mieszkańcy Jankowic Wielkich
- 20-21 II i III Róża
- 21-22 IV Róża, młodzież i mężczyźni
- 22.00 zakończenie adoracji

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Zaleca się zachowanie abstynencji od pokarmów mięsnych do Wigilii Paschalnej. Ofiara składana przy adoracji krzyż jest przeznaczona na utrzymanie Kościołów w Ziemi Świętej.

Nabożeństwo Krzyża o godz. 17.30 w Wierzbniku. Po nabożeństwie adoracja przy Bożym Grobie:
- 19-20 mieszkańcy wioski Wierzbnika i Jankowic Wielkich
- 20-21 IV i III Róża
- 21-22 II i I Róża oraz młodzież
- 22.00 zakończenie adoracji

Wielką Sobotę adoracja przy Bożym Grobie od godz. 8.00
Porządek następujący:
- 08-09 rozpoczęcie adoracji i adoruje I Róża
- 09-10 II Róża
- 10-11 dzieci
- 11-12 I Róża z Jankowic Wielkich
- 12-13 II Róża z Jankowic Wielkich
- 13-14 Mieszkańcy Jankowic Wielkich
- 14-15 młodzież
- 15-16 III Róża
- 16-17 IV Róża
- 17-18 wierni ze Wspólnoty Mieszkaniowej z Wierzbnika
- 18-19 wierni od Wiernego - Krawecka
- 19-20 Wspólnota św. Michała Archanioła
- 20-21wierni od Kałuży - Paździorko
- 21-22 wierni od Krajewski - Zawada
- 22-23.00 wierni od Żyłki -Waliduda
23.00 ogół wiernych i zakończenie adoracji

Poświecenie pokarmów:
w Jankowicach Wielkich o godz. 16.30
w Wierzbniku o godz. 17.00

Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną o godz. 23.00. Na wigilię przynosimy świece.

W Wielki Czwartek będziemy obchodzić X rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Z okazji tej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II kontynuujemy naszą parafialną akcję: „Czyńmy dobro i nieśmy miłość innym ludziom, jak to czynił św. Jan Paweł II”. Taką akcję przeprowadzimy w II dzień świąt wielkanocnych. W tym roku zebrany ofiary pragniemy przekazać na rehabilitację Macieja.