1 grudnia 2013 I NIEDZIELA ADWENTU

Rozpoczął się Okres Adwentu, który jest czasem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez które wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, który kieruje naszą uwagę na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest czasem pobożnego i radosnego oczekiwania.

Od dzisiejszej niedzieli można zaopatrzyć się w świece na wigilijny stół. Zgromadzone środki w wysokości 5 zł od sztuki, zostaną przeznaczone na wigilijne dzieło pomocy dzieciom. Zwłaszcza na zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy.

W środę przypada wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy, patronki górników.

W piątek przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.

W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek miesiąca i I sobota miesiąca.

W niedzielę przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ze względu na niedzielę uroczystość jest przeniesiona na poniedziałek.

Zapraszam na roraty w Jankowicach Wielkich o godz. 16.00 i w Wierzbniku o godz. 18.00

W przyszłą niedzielę, przed kościołem, będzie można złożyć ofiarę jako pomoc dla katolików mieszkających w Rosji i byłych republikach radzieckich.

8 grudnia 2013 - II NIEDZIELA ADWENTU

Dziś zbiórka do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

O godz. 15.00 nabożeństwo popołudniowe.

Jutro Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Zapraszam wszystkich czcicieli Matki Bożej, a szczególnie członków Żywego Różańca. Msze św. o godz. 16.00 w Jankowicach Wielkich i 17.30 w Wierzbniku.
Zapraszam dzieci na codzienne roraty.

W piątek msza św. szkolna. Po mszy św. spotkanie formacyjne dla II klas gimnazjalnych. Spotkanie dzieci ze szkoły podstawowej o 16.30.

W przyszłą niedzielę przypada III niedziela adwentu. Niedziela radości.

W tym tygodniu wspominamy w liturgii: w piątek św. Łucji, dziewicy i męczennicy; w sobotę św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

Diecezja Opolska ma nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. prałat Rudolf Pierskała. Za swoją dewizę biskupią obrał hasło: „Głosić radość Ewangelii”. Święcenia biskupie przyjmie 11 stycznia 2014 r. w katedrze opolskiej. Polećmy nowego Biskupa szczególnej opiece Opatrzności Bożej i patronów naszej diecezji.

15 grudnia 2013 - III NIEDZIELA ADWENTU

Nabożeństwa dzisiaj nie będzie.

W tym tygodniu przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

W tym tygodniu w piątek będzie miała miejsce spowiedź święta przed świętami Bożego Narodzenia. W Jankowicach Wielkich o godz. 16.00, a w Wierzbniku o godz. 17.30.

Msze św. w czwartek i w piątek ze względu na spowiedź św. będą rano.

W przyszłą niedzielę obchodzimy IV niedzielę adwentu.

Idźmy odważnie i radośnie, by głosić światu, że pośród nas stoi Ten, który daje prawdziwą radość, wolność, prawdę i obdarza błogosławieństwem Boga.

22 grudnia 2013 IV niedziela adwentu

Przed nami ostatnie dni przedświąteczne. Kto nie był jeszcze u Sakramentu Pojednania, niech to uczyni, by świętować Pańskie Narodzenie z czystym sercem. W bezbożnym świecie, który chciałby Święta sprowadzić do jedzenia i picia, mamy tym większy obowiązek ukazywania chrześcijańskich duchowych wymiarów tych Świat. Biedni ci, którzy gubią sens Świat, zapominają po co i dlaczego świętują, i co jest tu najważniejsze.

Dzisiaj nabożeństwo popołudniowe o godz. 15.00

We wtorek przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Msza św. poranna o godz. 9.00 w Wierzbniku i o godz.10.00 w Jankowicach W. Podczas tych mszy św. będziemy przekazywali Betlejemskie Światło Pokoju.

Po południu, gdy na niebie pojawi się I gwiazdka zasiądziemy do stołu wigilijnego, wigilijnej wieczerzy. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. To wspaniała, jedyna i może niepowtarzalna w ciągu roku okazja dla odrodzenia, pojednania, scalenia życia naszych, tak często powaśnionych i skłóconych ze sobą rodzin. Niech tej wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Świętego o narodzeniu Chrystusa, łamanie opłatkiem i wspólny śpiew kolęd. Usuńmy stanowczo zwyczaj podawania na wigilijny stół napojów alkoholowych. Wieczerza wigilijna z alkoholem przestaje być wieczerzą chrześcijańskiej rodziny.

Msza św. wigilijna w Jankowicach Wielkich o godz. 22.00 Pasterka o północy w Wierzbniku. Ofiary z pasterki, jak co roku - przeznaczone są na Dom Samotnej Matki i Dziecka w Opolu, Ośrodek Adopcyjny, Katolicką Poradnię Rodzinną.

W pierwszy i w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia msze św.:
w Jankowicach Wielkich o godz. 09.45
w Wierzbniku o godz. 8.00 i 11.00.

Kolekta z drugiego święta przeznaczona jest na Wydział Teologiczny w Opolu.

W piątek Święto św. Jana, apostoła i ewangelisty. Po mszy św. błogosławieństwo wina.

W sobotę Święto Świętych młodzianków, męczenników. Po mszy św. błogosławieństwo dzieci. W tym dniu Biskup Opolski zaprasza wszystkich pracujących na co dzień za granicą (tzw. emigrantów zarobkowych) oraz ich rodziny, doświadczone sytuacją rozłąki, na modlitewne spotkanie do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00, którą odprawi i okolicznościowe Słowo Boże wygłosi bp Andrzej Czaja. Po Mszy św. przewidziano wspólne kolędowanie.

W niedzielę Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

29 grudnia 2013 NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

Przeżywamy dziś kolejny dzień w oktawie uroczystości Narodzenia Pańskiego, zaś liturgia tym razem kieruje nasz wzrok na Świętą Rodzinę z Nazaretu. Pomimo różnych trudności, z którymi się borykali, św. Józef i Maryja w związku z przyjściem na świat Jezusa pozostali otwarci na Boże działanie w ich życiu, odpowiadając całym swoim życiem na Boże zaproszenie do zawierzenia Panu Bogu. Dlatego też ta Rodzina może być dla nas przykładem i wzorem, z którego mamy czerpać inspiracje do pokonywania codziennych trudności.

Nabożeństwo popołudniowe o godz. 15.00.

Rozpoczynający się tydzień łączy stary i nowy rok. We wtorek, 31 grudnia, w ostatni dzień roku kalendarzowego zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. Msze św. na zakończenie roku w Jankowicach Wielkich o godz. 15.30, a w Wierzbniku o godz. 17.00. Z całą pewnością każdy z nas ma za co dziękować Bogu, jak i za co przepraszać, nie zapominając, że Boże miłosierdzie potrafi wyprowadzić dobro również z tego, co samo w sobie dobre nie jest czy nie było. Zechciejmy zatem włączyć się w to dziękczynienie na koniec roku, aby z godnością i radością Dzieci Bożych rozpocząć nowy rok kalendarzowy. Zapraszam w sylwestrową noc na tradycyjne nabożeństwo o północy do kościoła parafialnego w Wierzbniku.

W najbliższą środę przypadnie pierwszy dzień nowego roku. Będzie to zarazem Światowy Dzień Modlitw o Pokój. To nie jest przypadkowe połączenie. Ma ono bowiem przypominać nam o potrzebie dążenia do życia w pokoju przez cały rok, nie tylko na poziomie międzynarodowym, lecz przede wszystkim w naszych rodzinach, zakładach pracy i wreszcie w naszym sercu. Starajmy się przyczyniać do wzrostu pokoju na skalę międzynarodową, budując go w naszej małej społeczności, angażując się w różne inicjatywy na rzecz dobra wszędzie tam, gdzie jest to dla nas możliwe, nie zapominając o tym, co najważniejsze, czyli o modlitwie w tej intencji. Msze św. w naszych kościełach 1 stycznia będą odprawiane w następującym porządku: o godz. 09.45 w Jankowicach Wielkich, a w Wierzbniku o godz. 08.00 i 11.00.

W tym tygodniu wypada również pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Rozpocznijmy zatem nowy rok, dziękując Bogu za dar Eucharystii i prosząc o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii.

Natomiast w piątek, 3 stycznia, zapraszamy na Mszę św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 08.00 w Wierzbniku i w Jankowicach o godz. 08.30.

 Nie zapominajmy, że uczestnictwo we Mszy św. pierwszopiątkowej jest nie tylko wyrazem naszej pobożności, lecz włączona jest w nią intencja wynagradzająca Boskiemu Sercu za wszystkie grzechy popełniane przez nas samych, naszych bliskich, jak i na całym świecie. Zaś w sobotę oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. 

Przeżyjmy te ostatnie dni starego i pierwsze dni nowego roku w atmosferze pokoju i radości ducha, rozważając - jak Maryja - w swoim sercu wielkie dzieła, w jakich już Pan Bóg pozwolił nam uczestniczyć, i prośmy, abyśmy zechcieli otworzyć się na to, czego Pan Bóg chce nam udzielić w tym nadchodzącym roku.