OGŁOSZENIA PARAFIALNE 2 marca 2014

1.Dzisiaj rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu.

W niedzielę adoracja w Wierzbniku
Rozpoczęcie o godz. 12.00.
Porządek następujący:
12.00 – 13.00 I Róża, mieszkańcy lewej strony wioski od Krajewskiego
13.00 – 14.00 II Róża, mieszkańcy prawej strony wioski od Wiernego
14.00 – 15.00 III Róża mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej PGR 15.00 – 16.00 IV Róża, mężczyźni, dzieci, młodzież. Zakończenie adoracji.

W poniedziałek adoracja w Jankowicach Wielkich
Rozpoczniemy adorację nabożeństwem o godz. 10.30
Do 11.00 – ogół wiernych
11-12.00 mieszkańcy lewej strony wioski od Skwarczyńskiego
12-13.00 mieszkańcy prawej strony wioski od Serafin
13-14.00 Mieszkańcy PGR,
14-15.00 Mieszkańcy Bloków Spółdzielczych
15-16.00 I Róża
16-17.00 II Róża
17.00 Zakończenie adoracji. Msza św.

We wtorek adoracja w Wierzbniku.
Rozpoczęcie o godz. 12.00
Porządek następujący:
12.00 – 13.00 IV Róża, mieszkańcy lewej strony wioski od Krajewskiego
13.00 – 14.00 III Róża, mieszkańcy prawej strony wioski od Wiernego
14.00 – 15.00 II Róża mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej PGR 15.00 – 16.00 I Róża
16.00 – 17.00Wspólnota św. Michała, mężczyźni, dzieci, młodzież. Zakończenie adoracji. Msza św.

Dziś rozpoczyna się w Kościele Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.

05 marca w środę - Środa Popielcowa, rozpoczyna się Wielki Post – okres czterdziestu dni przygotowania paschalnego, czas pokuty i refleksji nad własnym życiem. Tego dnia obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy. Pokutny obrzęd posypania głów popiołem będzie podczas każdej mszy św. o godz. 16.30 w Jankowicach Wielkich i w Wierzbniku o godz. 18.00.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu trwają kwartalne dni modlitw o Ducha Pokuty.

Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach w Okresie Wielkiego Postu.

W piątek msza św. szkolna dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej oraz starszej.

W Wielkim Poście odprawiamy nabożeństwa: Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. Na Drogę Krzyżową zapraszamy w piątki: na godz. 16.30 mieszkańców z Jankowic Wielkich oraz w Wierzbniku na godz. 18.00 na mszę św., a po niej nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Gorzkie Żale będziemy odprawiali w każdą niedzielę o godz. 14.00 w Jankowicach Wielkich, a w Wierzbniku o godz. 15.00.

W dniach 14-16 marca.2013 r. w Ośrodku Rybak w Głębinowie organizowane są przez Wspólnotę Trudnych Małżeństw SYCHAR rekolekcje dla małżeństw w kryzysie (będących jeszcze ze sobą razem jak również dla tych małżonków, którzy pozostali sami a chcą wytrwać w wierności przysiędze małżeńskiej). Szczegółowe informacje na stronie: www.opole-jacka.sychar.org

W przyszłą niedzielę koncert religijny Toque Silencio (Czechy) pieśni, psalmy religijne pasyjne o godz. 15.00

Uczestnikom Ofiary Eucharystycznej i wszystkim Parafianom, życzę miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli i opieki Bożej na nowy tydzień pracy, służby Bogu i ludziom.

9 marca 2014 I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Fioletowy kolor szat liturgicznych wskazuje nam na to, że rozpoczęliśmy nowy okres roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Jest to czas pokuty i przemiany własnego życia. Zwłaszcza w pierwszej części tego okresu, tj. do piątej niedzieli Wielkiego Postu, jesteśmy zachęcani do tego, by szczególnie skupić się na nawróceniu, zmianie naszego postępowania. Każdy z nas ma jakieś dziedziny swojego życia, które wymagają uporządkowania, zmiany zwyczajów czy nawyków. Może to dotyczyć ilości spożywanych pokarmów, czasu spędzanego z telewizją czy komputerem, ale też wynoszenia się nad innych, itp. Być może mamy kłopot z opanowaniem gniewu lub też okazywaniem uczuć. Może trapi nas lenistwo, niechęć do wypełniania podjętych zobowiązań z jednoczesnym oddawaniem się pracom, które sprawiają nam przyjemność. Same w sobie mogą one być dobre i mogą być środkiem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, tylko trzeba zobaczyć, czy nie podejmujemy ich w niewłaściwym czasie.  

Dobrze by było również znaleźć czas na modlitwę, wartościową lekturę, pomagającą nam w pogłębieniu naszej wiary, na medytację słowa Bożego, czytanie Pisma Świętego. Można to robić w gronie rodzinnym, dzieląc się tym, co się w nas rodzi pod wpływem tej lektury. W ten sposób czas Wielkiego Postu stanie się nie tylko czasem przemiany naszego własnego życia, ale też zbliżania się do naszych bliskich, zacieśniania więzi rodzinnych.  

Dzisiaj kończą się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które rozpoczęliśmy w Środę Popielcową. Ich celem jest zwrócenie naszej uwagi na konieczność wewnętrznej postawy, która ma prowadzić do ciągłej przemiany naszego życia, do dostrzeżenia konieczności wyrzeczenia czy umartwienia w naszym życiu. Rzeczywistości te i tak są w nim obecne, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie, ale przeżywając je świadomie, możemy je wykorzystać dla naszego dobra, dla duchowego wzrostu, dla rozwoju naszej osobowości.  

W okresie Wielkiego Postu w naszym kościele są odprawiane nabożeństwa: Drogi Krzyżowej w piątek o godzinie 16.30 w Jankowicach Wielkich i o godz. 18.30 w Wierzbniku.  W niedzielę o godzinie  14.00 i 15.00  Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.  

Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego). Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie zaniedbujmy korzystania z tego skarbca łaski, by coraz bardziej upodabniać się do naszego miłującego Boga.  

W okresie Wielkiego Postu w liturgii skupiamy się na wezwaniu do nawrócenia i medytacji wydarzeń z życia Pana Jezusa, dlatego Kościół nie proponuje w tym czasie żadnych wspomnień świętych z nielicznymi wyjątkami.

II Niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Ad gentes. W tym dniu modlimy się za dzieło misyjne Kościoła oraz wspieramy to dzieło przez zbiórkę do puszek organizowaną przed kościołem.  

W przyszłą sobotę na godzinę 10.00 zaplanowano porządkowanie terenu przed kościołem od strony wioski. Zapraszamy wszystkich dysponujących czasem i dobrą wolą do pomocy. Przynosimy ze sobą grabki lub inne narzędzia do porządkowania.

16 marca 2014 II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

II Niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Ad gentes. W tym dniu modlimy się za dzieło misyjne Kościoła oraz wspieramy to dzieło przez zbiórkę do puszek organizowaną przed kościołem.

Nabożeństwo Gorzkich Żali:
- w Jankowicach Wielkich o godz. 14.00
- w Wierzbniku o godz. 15.00

W środę UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

W piątek msza św. szkolna i nabożeństwo Drogi Krzyżowe.

W przyszłą niedzielę kolekta na budowę obiektów diecezjalnych i konserwację kościelnych zabytków.

Od IV Niedzieli Wielkiego Postu rozpoczynamy rekolekcje wiekopostne.

Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne w Nysie organizuje w dniu 22 marca 2014 r. w godz. 10.00 - 13.00 Dzień Otwartych Drzwi. Jest to placówka oświatowa prowadzona przez Diecezję Opolską, która w ostatnich latach zajmuje czołowe pozycje w ogólnopolskich rankingach szkolnych. W ramach Dnia Otwartych Drzwi będzie można m.in. spotkać się z dyrektorem szkoły, ks. Henrykiem Wolffem i kadrą nauczycielską, zwiedzić szkołę, dowiedzieć się o warunkach przyjęcia do niej i porozmawiać z uczniami.

Serdecznie zapraszamy na Spotkania Małżeńskie – weekend, w czasie którego można przeżyć głębokie spotkanie z samym sobą, ze współmałżonkiem, z Bogiem, odnaleźć świeżość wzajemnych uczuć, odkryć, że nawet po wielu latach  małżeństwa można się pełnej i głębiej kochać niż na jego początku… „Spotkania Małżeńskie” mają charakter dwudniowych wyjazdowych (weekend)  rekolekcji zamkniętych. Najbliższe rekolekcje odbędą się od 11 do 13 kwietnia  2014 r. w Diecezjalnym  Domu Formacyjnym w Nysie. Początek w piątek o godz. 1700, zakończenie w niedzielę około godz. 15.00.

23 marca 2014 III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Dziś kolekta na budowę obiektów diecezjalnych i konserwację kościelnych zabytków.

Nabożeństwo Gorzki Żali: w Jankowicach W. o godz. 14.00, a w Wierzbniku o godz.15.00

We wtorek Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Obchodzimy Dzień Świętości Życia.

W piątek msza św. szkolna dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Droga Krzyżowa.

W przyszłą sobotę rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które będą trwać do środy włącznie.

W niedzielę podczas mszy św. rozpoczęcie rekolekcji. Po południu Gorzkie Żale: w Jankowicach W. o godz. 15.00 i w Wierzbniku o godz. 17.00. Po nich nauka stanowa dla kobiet.
W poniedziałek, we wtorek msze rekolekcyjne w Jankowicach W. o godz. 17.00, a w Wierzbniku o godz. 19.00. Po nich nauki stanowe w poniedziałek dla mężczyzn i ojców, a we wtorek nauka stanowa dla młodzieży. W środę zakończenie rekolekcji.
Dzieci będą miały swoje spotkanie w Jankowicach w godzinach południowych, a w Wierzbniku o godz. 15.30

30 marca 2014 IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Dziś Niedziela Laetare zwiastująca połowę okresu przygotowania paschalnego do Wielkanocy.

Od dziś rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które będą trwać do środy włącznie. Nabożeństwo Gorzkich Żali: w Jankowicach Wielkich o godz. 15.00, w Wierzbniku o godz.17.00

W tym tygodniu w środę przypada IX rocznica śmierci Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II.

W związku z kolejną rocznicą śmierci pragniemy przeprowadzić w naszej parafii już tradycyjną akcję dobroczynną, w której chcemy stać się przedłużeniem dobroci i miłości, jakie niósł przez życie Bł. Jan Paweł II. Pragniemy przypominać światu, że jego miłość i dobroć nadal pośród nas jest żywa. A nasz czyn ma być tego widzialnym znakiem.

Nasze dobro, które jest owocem miłości Bł. Jana Pawła II chcemy przekazać na rehabilitację małego Bartusia Kurhofera, który w sierpniu skończy 4 latka, a już tyle w swoim życiu przeżył….. Przyszedł na świat z zespołem Downa, latem 2011 r. zachorował na jedną z najcięższych postaci sepsy. Lekarzom udało się uratować mu życie, ale niestety, kosztem amputacji kończyn. Od tego momentu przechodzi różne rehabilitacje, które przynoszą powoli oczekiwany owoc. W tej chwili rodzina zbiera pieniądze na zakup protez, które trzeba będzie wymieniać często – wraz z rozwojem malca. Apelujemy – to wołanie rodziców – o pomoc do wszystkich, którym los Bartka nie jest obojętny. Każda złotówka jest ważna, cenna, pomocna.

Razem możemy więcej.
Pamiętajmy:
….Im dajesz więcej, tym większym się stajesz…”/Antoine de Sait-Exupery/.Antuła de sąt Zexiperi/

Pomóżmy Bartkowi iść przez życie! Pomóżmy choć trochę normalnie żyć.

Dlatego pamiętajmy, że przyszłą niedzielę będziemy przeżywali pod hasłem:

„Czyńmy dobro i nieśmy miłość innym ludziom, jak to czynił Błogosławiony Jan Paweł II”

W związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II chciałbym, aby ten moment został także utrwalony w naszej parafii na rzecz naszych dzieci, przyszłych pokoleń, które po nas będą tworzyć życie we wspólnocie. Taki dzień kanonizacji Papieża może się już nigdy nie powtórzyć w kościele, albo na pewno nie nastąpi tak szybko. Takim śladem mogłaby być kronika, w której zapisalibyśmy nasze wspomnienia o Papieżu, modlitwy dziękczynne za dar kanonizacji, modlitwy uwielbienia, nasze prośby zanoszone do Boga przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Wszystkie zapisane nasze myśli mogłyby być złożone na ołtarzu w dniu kanonizacji. Dlatego od wtorku najpóźniej od środy przekażę dwie kroniki do każdej miejscowości, które będą poruszać się między wami. Jeśli ktoś będzie miał zamiar zostawić swój ślad miłości do naszego papież to będzie mógł to uczynić poprzez swój wpis. A w dniu kanonizacji zostaną one złożone na ołtarzu i powierzone nowemu świętemu.

W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek, I sobota miesiąca.

W piątek msza św. szkolna. Droga krzyżowa.

W przyszłą niedzielę kolekta na Seminarium Duchowne i diecezjalne instytucje.