deutsch polski
Nawigacja
Nawigacja
Artykuły » Historia
Artykuły: Historia
Nasz Patron
Archanioł Michał – w religii chrześcijańskiej jeden z archaniołów, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. W religii judaistycznej wymienia się Michała wśród siedmiu aniołów wyższego rzędu. Również w islamie Michał (Mika'il) jest jednym z ważniejszych aniołów.

OBÓZ PRACY - Zwangsarbeitslager Herzogswalde
Autostrada, która przebiega przez środek naszej Parafii dzieli ją na dwie części, dwie miejscowości: Jankowice Wielkie i Wierzbnik. Podobnie jak nasze miejscowości ma ona bardzo bogatą historię, która częściowo jest wpisana w historię parafii albo tylko miejscowości Wierzbnik, ponieważ przy niej znajdował się obóz pracy w czasie II wojny światowej.

Pojedynczy duchowni pracują tu na ogromnych przestrzeniach z małymi grupkami wiernych.
Pojedynczy duchowni pracują tu na ogromnych przestrzeniach z małymi grupkami wiernych.


Tradycja i ambicja
Nazwa przedwojenna wsi brzmiała Herzogswalde – czyli „Książęcy las”, lecz na tym nie poprzestano. Już po wojnie Polacy używali nazwy „Książyce” – no i wreszcie – Wierzbnik, co ma związek zapewne z mnogością wierzb w okolicy.

Wierzbnik - osada i parafia
Opis i krótka historia miejscowości oraz kościoła parafialnego pw. Św. Michała Archanioła

Z Norylska do Skorogoszczy
Pielgrzymi z Północnej Syberii na Opolszczyźnie

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2019                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2019
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2016       Google PageRank Checker